Postal address for entries - ASKC Secretary P.O. Box 4482 Alice Springs NT 0871 Electronic Transfer is available for entry fees. ASKC - BSB 035303 - Acc #100527 A copy of the electronic transfer is required with the entry form/s. Any questions or queries in relation to upcoming shows, please contact either - alicespringskennelclubinc@yahoo.com.au ASKC President - Mr Bob Whitehead - 0407 713 026 (no calls after 9pm please) (08) 8953 5351 No Calls after 9.00pm | ||
LIST OF SHOWS HELD BY ASK&DSC Inc, PAST JUDGES, AND SOME LINKS TO RESULTS |
||
2010 - Show dates and results. | ||
March 6th - ASKC 261st Champ Show - Mr David Johnson (SA) | Results | |
March 6th - ASKC 262nd Champ Show - Mr Lance Heilmann (SA) | Results | |
March 7th - ASKC 263rd Champ Show - Jill Hocking (VIC) | Results | |
May 1st - ASKC 264th Champ Show - Mr Graeme Missen (VIC) | Results | |
May 1st - ASKC 265th Champ Show - Mrs Lorraine Harris (SA) | Results | |
May 2nd - ASKC 266th Champ Show - Mr John Forbes (NSW) | Results | |
May 2nd - ASKC 267th Champ Show - Ms Shaneen Bendixon (QLD) | Results | |
July 2nd - Central Australian Show Society - Ms Colleen Robert (NSW) | Results | |
July 2nd - ASKC 268th Champ Show - Ms Christina Rafton (NSW) | Results | |
July 3rd - ASKC 269th Champ Show - Mrs Pamela Carpenter (QLD) | Results | |
July 3rd - ASKC 270th Champ Show - Mr Raymond Carpenter (QLD) | Results | |
July 4th - ASKC 271st Champ Show - Beulah B Pontin (VIC) | Results | |
July 4th - ASKC 272nd Champ Show - Diana Fenton (NSW) | Results | |
July 9th - Tennant Creek & District Show Society - Mr A Johnson (WA) | Results | |
July 10th - Tennant Creek & District Show Society - Mr David Weil (Qld) | Results | |
Sept 4th - ASKC 273rd Champ Show - Mr Wayne Burton (NSW) | Results | |
Sept 5th - ASKC 274th Champ Show - Mrs Lyn Watson (Vic) | Results | |
Oct 23rd - ASKC 275th Champ Show - Mrs Jean Butterfield (SA) | Results | |
Oct 23rd - ASKC 276th Champ Show - Mrs Dianne Baillie (Vic) | Results | |
2009 - Show dates and schedules. | ||
March 21st - ASKC 248th Champ Show - Mrs Dianne Besoff (NSW) | Results | |
March 21st - ASKC 249th Champ Show - Mr Ron Besoff (NSW) | Results | |
May 2nd - ASKC 250th Champ Show - Mr Bill Godfrey (SA) | Results | |
May 2nd - ASKC 251st Champ Show - Ms Emma Parker (SA) | Results | |
May 3rd - ASKC 252nd Champ Show - Mr Albert Reading (SA) | Results | |
July 3rd - ASKC 253rd Champ Show IAN AND GAIL TAYLOR MEMORIAL SHOW - Dr Glad Cowie (NSW) |
Results | |
July 3rd - Central Australian Show Society - Mrs Margaret McArdle (WA) | Results | |
July 4th - ASKC 254th Champ Show - Mr William Chambers (QLD) -ring 1 | Results | |
July 4th - ASKC 255th Champ Show - Ms Pauline Suhr (NSW) - ring 2 | Results | |
July 5th - ASKC 256th Champ Show - Mr Andrew Burt (VIC) CASH and SASH | Results | |
July 10th - Tennant Creek and District Show Society - Mrs M Watson (WA) | Results | |
July 11th - Tennant Creek and District Show Society - Mrs P Campbell (WA) | Results | |
Aug 8th - ASKC 257th Champ Show Mrs Anna Lane (VIC) | Results | |
Aug 8th - ASKC 258th Champ Show Mrs S Mashford (VIC) | Results | |
Oct 3rd - ASKC 259th Champ Show Mrs J Horton (VIC) | Results | |
Oct 3rd - ASKC 260th Champ Show Mrs B Balaam (QLD) | Results | |
2008 | ||
8th March - Mrs Y Sydenham-Clarke (VIC) | Results | |
9th March - Mrs L Collins (QLD) | Results | |
3rd May - Mrs E Gunter (NSW) | Results | |
4th May - Mr M Gunter (NSW) | Results | |
4th July - CASS - Mr T Pickering (NSW) - Entries Close 16th June | Results | |
5th July (ring 1) - Mr M Winch (QLD) - Entries Close 13th June | Results | |
5th July (ring 2) - Mrs M Cochrane (WA) - Entries Close 13th June | Results | |
6th July - (ring 1) - Mrs V Spence (QLD) - Entries Close 13th June | Results | |
11th July - (TCDSS) - Mr R Bridgford (Vic) - Entries close 13th June | Results | |
12th July - (RHKC) - Mrs S Sutherland - Entries Close 21st June | Results | |
30th Aug - Mr J Thompson (VIC) - Entries Close 12th August | Results | |
31st Aug - Mr J Shepherd (NSW) - Entries Close 12th August | Results | |
25th Oct - Mrs Valarie Carter (SA) - Entries Close 11th October 2008 | Results | |
26th Oct - Mrs Van Der Steen (SA) - Entries Close 11th October 2008 | Results | |
2007 | ||
3rd March - Mr Hugh Gent (NSW) | Results | |
4th March - Mr John Elston (SA) | Results | |
5th May - Mr John Burgess (Qld) | Results | |
6th May - Mrs Marion Watson(WA) | Results | |
6th July - CASS - Mrs B Stepkovic (NSW) | Results | |
7th July (ring 1) - Mr D Bowie (Vic) | Results | |
7th July (ring 2) - Ms L Watson (Vic) | Results | |
8th July - Mrs Sandra Patterson (NSW) | Results | |
13th July (TCDSS) - Mrs E Gunter (NSW) | Results | |
14th July (RHKC) - Mr M Gunter (NSW) | Results | |
1st Sept - Ms C Camac (Vic) - Results | Results | |
2nd Sept - Mr M Bungey (WA) | Results | |
27th Oct - Mrs J Weston (ACT) | Results | |
28th Oct - Mr W Weston (ACT) | Results | |
2006 | ||
4th March - Mr E Soti (SA) | results | |
5th March - Mr J Thompson (Vic) | results | |
29th Apr- Mr E Croad (Qld) | results | |
30th Apr - Mrs J Croad (Qld) | results | |
7th July - CASS - Mrs K Klap (Tas) | results | |
8th July (ring 1) - Dr F McEvoy (SA) | results | |
8th July (ring 2) - Mrs D Patterson (SA) | results | |
9th July - Mrs G Alexander (Vic) | results | |
14th July (TCDSS) - Mr P Jermey (Qld) | results | |
2nd Sept - Mrs J Horton (Vic) | Results | |
3rd Sept - Mrs E Thomas-Howe (NSW) | Results | |
27th Oct - Mr R Lott (SA) | Results | |
28th Oct - Mrs W Slatyer (NSW) | Results |